Naše duševno zdravje
Zadnji poletni mesec se je prevesil v drugo polovico, sledijo pa čedalje krajši dnevi , ki lahko vplivajo na duševno zdravje … in tudi vitamina D, pridobljenega od sončnih žarkov, bo čedalje manj na razpolago, kar seveda na nekatere osebe vpliva bolj kot druge, to pomanjkanje pa lahko privede tudi do kakšnih drugih zdravstvenih težav.
V enem od prejšnjih člankov sem navajala besede strokovnjakinje in sicer, da zdravje ni le odsotnost bolezni, ampak optimalno stanje iz različnih področij … med naštetimi je bilo navedeno tudi duševno stanje … in na to temo sem pred nekaj dnevi v neki čakalnici opazila na steni obešene napise … napisanih je bilo namreč deset priporočil za boljše duševno stanje. Ob prebiranju se mi je vsebina zdela zelo zanimiva in odločila sem se, da jo v povzetku napišem tudi tukaj, saj nasveti oziroma napisana priporočila zagotovo lahko pomagajo.
Pisalo pa je nekako tako:
- »Bodite telesno aktivni … Opremljeni z dobro telesno kondicijo tudi stres bolje obvladujemo.«
- »Prehranjujte se sproščeno … Kuhanje je lahko zdravo, koristno in zabavno, sploh če preživljamo ta čas skupaj z družino, partnerjem ali prijatelji.«
- »Pišite dnevnik … Izkoristimo dragoceno možnost učenja iz lastnih izkušenj. Pisanje dnevnika svojih občutkov, načrtov in doživetij nam je lahko v pomoč pri obvladovanju stresa in pri osebnostni rasti.«
- »Vzemite si čas zase, za družino in prijatelje … Dobra socialna mreža je zelo pomembna pri obvladovanju stresa in čezmerne psihične obremenjenosti. Družina, partner, otroci, prijatelji, sodelavci in druge osebe iz ožjega okolja so bistveni za naše psihično stanje.«
- »Pogovorite se … Zaupajte svoje težave bližnjim ali strokovnjakom. Pogovor bo prinesel olajšanje in svežo perspektivo ter pomagal pri iskanju rešitve. Če ni druge možnosti, se pogorite s samim seboj ali z nekom (pokojnim), ki vam je bil nekoč blizu, če ste verni, pa morda celo z bogom.«
- »Pritisnite na pavzo …Omogočite telesu in duši čas za regeneracijo. Umirite se s spancem, sprehodom, branjem knjige, meditacijo, molitvijo, masažo, savno in podobnim. Privoščite si odmik od televizije, radia, časopisa ali interneta, pojdite na sprehod brez telefona in če ste bolni, si vzemite čas za okrevanje.«
- »Dobro razmislite … Včasih se nam zdi situacija težja, kot je v resnici, zato si vzemimo čas in dobro razmislimo o problemu ter o tem, kako ga bomo rešili.«
- »Spretno s čustvi … V stresnih situacijah nas lahko preplavijo čustva, ki motijo našo komunikacijo in uspešno reševanje dogodka.«
- »Dihajte umirjeno … Tako, kot velja, da pričnemo v stresni situaciji dihati pospešeno in plitko, velja vpliv v obratni smeri – z dihanjem lahko umirimo stresno reakcijo.«
- »Poskusite sprostitveno tehniko … Obstaja veliko sprostitvenih tehnik, kot so avtogeni trening, progresivna mišična relaksacija, vizualizacija, joga, meditacija, tai chi in druge, ena najbolj priljubljenih pa je čuječnost, to je tehnika, ob kateri udobno in sproščeno sedimo na tleh s prekrižanimi nogami in dlanmi, obrnjenimi navzgor. Oči so zaprte, pozornost pa usmerimo na dihanje in na tok zraka, kako potuje skozi nas noter in ven. Dihamo umirjeno. Če našo pozornost zmotijo misli, čustva ali zvok, jih preprosto pustimo, da odtavajo ter se ponovno osredotočimo na dihanje, na zrak, ki potuje skozi nas in na naše zaznave.«
Upam, da vam bodo nasveti v pomoč. Poskusite vsaj nekaj od tega … ali pa celo vse. Meni osebno se zdijo vse točke zelo zanimive in seveda koristne.
Bodite lepo … imejte se radi …
in prejmite prisrčen pozdrav … Ljubica